Uređenje okoliša Škole

Svibanj 2016. U učionicama uzavrela atmosfera. Ali ne od znanja. To čak isparava na ovim temperaturama. Tko će misliti o gradivu kad je pakleno vruće. Svi misle samo na različite mogućnosti rashlađivanja. Učenici predlažu „klimu“, učitelji pitaju kako kupiti. „Budite poduzetni“, predlažu učitelji, „smislite nešto izvedivo“. Zamisli pršte na sve strane: ventilator, nastava na otvorenom, drvored.

I cilj prvog ovogodišnjeg projekta je tu: napraviti hlad za nas i buduće generacije učenika. Zapravo cilj je urediti okoliš škole i svojim primjerom podići razinu ekološke svijesti nas i sumještana. Pa svi znaju da „klilme“ narušavaju izgled zgrade, štete zraku koji nas okružuje, a one s nečistim filterima i našem zdravlju.

Jedna od važnih aktivnosti kako bismo osigurali ugodniji boravak u matičnoj školi je i prikupljanje novčanih sredstava za kupnju brzorastućih stabala. Gledamo u budućnost i vidimo ugodnu hladovinu guste krošnje pred učionicom. Znamo da će u ovu učionicu ići i prvačići i osmaši i oni s „terena“. I radujemo se istovremeno i svojoj sebičnosti, jer hladovinu stvaramo sebi, i svojoj velikodušnosti jer ju stvaramo za nadolazeće generacije. Ne zaboravljamo pri tom ni područne škole. One uglavnom imaju dobru „klimu“ starih zgrada debelih zidova, ali predlažu pokoji grm bobičastog voća, da se nađe za veliki odmor.