Međunarodni dan znakovnih jezika

Prema Svjetskoj federaciji gluhih, u svijetu živi oko 72 milijuna   gluhih osoba. Prema podacima Registra osoba s invaliditetom, u RH je 13.460 osoba s težim razmjerima gubitka sluha. Danas osobe s oštećenjem sluha koriste više od 300 različitih znakovnih jezika. Znakovni su jezici punopravni jezici, strukturno različiti od govornog jezika.

Generalna skupština UN-a je 23. rujna proglasila Međunarodnim danom znakovnih jezika kako bi se podigla svijest o važnosti znakovnog jezika.(Hrvatski zavod za javno zdravstvo)

U sklopu obilježavanja Europskog dana jezika(European Day of Languages) učenici su na dodatnoj nastavi engleskog jezika obilježili i Međunarodni dan znakovnih jezika. Zajedno sa svojom učiteljicom su za početak naučili abecedu američkog znakovnog jezika(American Sign Language -ASL), nekoliko osnovnih znakova(hvala, molim, zovem se....) i izradili plakat. Plakat su izložili u holu škole kako bi potaknuli i druge učenike da nauče nešto novo. Učenici će se na dodatnoj nastavi i dalje baviti znakovnim jezikom i truditi naučiti što više.

objavio: Slaven Osmeričić   datum: 24. 9. 2021.